Regiony w Norwegii


Strona główna -> Norwegia -> Regiony w Norwegii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Podział administracyjny Norwegii sprowadza się do dwóch jednostek administracyjnych: regionów i okręgów. Oficjalnie wyróżnia się pięć regionów, charakteryzujących się różnicami kulturowymi. Te regiony dzielą się na mniejsze jednostki, zwane okręgami. Jest ich razem 19.


Region Sogn og Fjordane swoją nazwę zawdzięcza fiordowi.

Nord-Norge

Region ten nazywany bywa niekiedy od nazwy jednego z podległych okręgów Nordland. Znany był już w średniowieczu pod nazwą Halogaland. Obejmuje powierzchnię 175 246 km2 i jest zamieszkały przez 461 399 osób (2006). Jest największym spośród regionów Norwegii i zarazem najsłabiej zaludnionym. Ludność stanowią Norwegowie, Samowie, Finowie i Rosjanie. Powierzchnia regionu stanowi ponad 1/3 obszaru Norwegii.W skład okręgu wchodzą trzy regiony.

 • Finnmark - Finnmark jest największym regionem, leżącym na północnym krańcu. W krajobrazie regionu dominują bezkresne pustkowia oraz długie fiordy. Nazwa Finnmark to w tłumaczeniu „Kraina Samów".
 • Troms - Długie fiordy, głębokie doliny, wysokie góry w połączeniu z wyspami rozsianymi wzdłuż wybrzeża tworzą krajobraz regionu Troms. Jedna trzecia ludności mieszka w Tromsø, głównym porcie północnej Norwegii.
 • Nordland - Nordland jest najdłuższym regionem Norwegii, rozciąga się bowiem na długości ponad 600 km. Większa części Nordlandu mieści się za kołem podbiegunowym. Poszarpana linia brzegowa, dziesiątki tysięcy wysepek tworzą charakterystyczny krajobraz regionu. Do tego dochodzi lodowiec Svartisen oraz malownicze grupy wysp Lofoty i Vesterålen.

Trøndelag

Jest to kraina przejściowa pomiędzy Północą a Południem Norwegii. Jest najbardziej rolniczym regionem kraju, posiada nad brzegami Trondheimsfjordu płaskie obszary żyznych gleb. Lasy porastają 30% powierzchni krainy. Składa się z 2 okręgów: Sor-Trondelag (stolica Trondheim) i Nord-Trondelag (stolica Steinkjer), zajmujących 12,7% powierzchni Norwegii.

 • Nord-Trøndelag – Północna część Trøndelagu, w centralnej Norwegii. Wybrzeże urozmaicone jest tu fiordami i wysepkami. Region jest kolebką norweskiej państwowości, w katedrze Nidaros w Trondheim odbywają się koronacje monarchów.
 • Sør-Trøndelag - - Region leży w południowej części Trøndelagu i obejmuje tereny wokół Trondheimfjordu. Dwie długie doliny - Gauldalen i Orkdalen -  rozciągają się na południe . Ponad połowa mieszkańców regionu mieszka w Trondheim.

Østlandet (Austlandet)

Region obejmuje 8 okręgów południowo-wschodniej Norwegii. Zamieszkały jest przez 2 313 893 osoby (2006). Obejmuje powierzchnię 94 579 km2. Ziemie te zostały najwcześniej zasiedlone przez człowieka w tej części Półwyspu Skandynawskiego. Przepływa tu najdłuższa rzeka Norwegii Glomma, uchodząc do Skagerraku. Położone jest tu największe jezioro kraju - Mjosa. W tym regionie znajduje się stolica Norwegii - Oslo. Najliczniej zamieszkały region Norwegii.

 • Telemark - Region rozpościera się od nizinnych wybrzeży Skageraku na południu, po górski płaskowyż Hardangervidda na północy. Pomiędzy tymi skrajnościami znaleźć można liczne doliny ozdobione jeziorami i lasami. Nazwa regionu pochodzi od plemienia Teler zamieszkującego te ziemie jeszcze przed epoką wikingów.
 • Buskerud - Dwie długie doliny Numedal i Hallingdal dominują w krajobrazie Buskerud, który jest prawie całkowicie pozbawiony kontaktu z morzem, poza wąskim przesmykiem na wschodzie..
 • Hedmark - Region Hedmark we wschodniej Norwegii znany jest z najdłuższej doliny Østerdalen i najdłuższej rzeki – Glomma.
 • Oppland - Południe Opplandu podobnie jak graniczący z nim Hedmark i Trøndelag jest regionem rolniczym. Na górzystej północy znajdują się góry Rondane, Dovre oraz wschodni skraj gór Jotunheimen. Najdłuższą doliną jest Gudbrandsdalen, gdzie nad brzegami jeziora Mjøsa znajduje się Lillehammer.
 • Oslo - Stolica Norwegii leży nad Oslofjordem.
 • Akershus - to region otaczający Oslo i po stolicy najliczniej jest zaludniony. Prawie co czwarty Norweg mieszka w Akershus lub Oslo. Nazwa regionu pochodzi od zamku i fortecy Aker, obecnie będącej częścią Oslo.
 • Vestfold - jest po Oslo najmniejszym regionem Norwegii. Wyróżnia go brak gór, fiordy na wybrzeżu są krótkie, a wyspy nieliczne i małe. W zamian za to Vestfold ma wyjątkowo bogatą historię.
 • Østfold - oznacza “ziemie na zachód od Foldu” Region położony jest między Oslofjordem, a granicą ze Szwecją, wyróżnia się żyznymi ziemiami i łagodnymi, zalesionymi wzgórzami. Przez ten region płynie najdłuższa rzeka Norwegii Glomma.

Vestlandet

Region położony wzdłuż Oceanu Atlantyckiego w południowo-zachodniej Norwegii. Zajmuje obszar 58 582 km2 i jest zamieszkały przez 1 207 037 osób (2006). W tym regionie żyje 87% Norwegów posługujących się językiem Nynorsk, jednak pomimo takiego odsetka stanowią mniejszość, bowiem 56% mieszkańców używa języka Bokmal. Administracyjnie jest podzielony na 4 okręgi:

 • Møre og Romsdal - Region leży w północnej części Vestlandet. W krajobrazie dominują fiordy i góry. Znajduje się tu malownicza dolina  Romsdalen, ze słynną Droga Trolli oraz Geirangerfjord uchodzący za najbardziej malowniczy fiord Norwegii.
 • Sogn og Fjordane - leży w centralnej części Vestlandet. Pierwszy człon nazwy pochodzi od najdłuższego na świecie Sognefjordu (205 km długości) przecinającego region na dwie połowy. W regionie znajduje się również największy lodowiec w Europie, Jostedalsbreen oraz najwyższy szczyt Norwegii, Galdhopiggen.
 • Hordaland - Hordaland leży w zachodniej części kraju popularnie nazywanej Vestlandet. Dwie trzecie ludności regionu mieszka w Bergen. Krajobraz Hordalandu ukształtowany jest głównie przez długi Hardangerfjord i niezliczone wysepki rozsiane po skalistym wybrzeżu.
 • Rogaland - Rogaland leży w południowo-zachodniej części kraju. Południowa jego część – Jæren, należy do najbardziej żyznych obszarów Norwegii, których jest bardzo niewiele, raptem 3% powierzchni kraju. Za wschód od Jæren rozciągają się jałowe góry.

Sørlandet

Region Sorlandet "Południowa ziemia" położony jest na wybrzeżu cieśniny Skagerrak w południowej części Norwegii i jest jednocześnie krainą najbardziej wysuniętą na południe w tym kraju. W jego skład wchodzą dwa okręgi: Vest-Agder (Agder Zachodni) i Aust-Agder (Agder Wschodni). Region zamieszkuje 271 291 osób (2006) i obejmuje obszar o powierzchni 16 493 km2.  Z racji położenia Sorlandet często jest nazywany "Słonecznym Wybrzeżem" lub "Norweską Rivierą". 80% mieszkańców żyje na wybrzeżu Skagerraku

 • Aust-Agder - łącznie z sąsiednim Vest-Agder tworzą południowy region, popularnie nazywany Sørlandet. Poprzez cały region biegnie wielka dolina Setesdalen.
 • Vest-Agder - był rządzony przez lokalnych władców jeszcze przed powstaniem królestwa Norwegii w 872 r. Połowa ludności mieszka w Kristiansand, jednym z głównych portów dla przepraw promowych do Danii i Anglii.


Norwegia - miasta

Bergen Hamar Lillehammer Oslo Roros Sarpsborg Stavanger Trondheim


Norwegia - co warto wiedziećNorwegia - Kuchnia Norweska Kuchnia Norweska
Kuchnia norweska słynie z prostych, ale pożywnych potraw. W kuchni tej ...
Norwegia - Tradycje w Norwegii Tradycje w Norwegii
Norwegia jest krajem kulturowo niejednolitym. Podzielona na pięć regionów, ...
Norwegia - Ciekawostki o Norwegii Ciekawostki o Norwegii
Norwegia posiada najwięcej milionerów w przeliczeniu na 1 ...
Norwegia - Święta w Norwegii Święta w Norwegii
Norweskie święta państwowe zajmują ważne miejsce i spełniają ...
Norwegia - Co warto zobaczyć w Norwegii Co warto zobaczyć w Norwegii
Norwegia to kraj skandynawski i najważniejszą rzeczą, która przyciąga ...
Norwegia - Norwegia mapa Norwegia mapa
Norwegia - Norwegia praktyczne informacje Norwegia praktyczne informacje
Kiedy wybrać się do Norwegii? Najlepiej: Maj-Wrzesień Północne słońce występuje na dalekiej ...
Norwegia - Lotniska w Oslo Lotniska w Oslo
Główne lotnisko w Oslo -Gardemoen (www.osl.no) znajduje się 50 ...
Norwegia - Architektura Norweska Architektura Norweska
Historycznie rzecz biorąc, najbardziej dostępnym materiałem budowlanym w Norwegii ...
Norwegia - Gospodarka w Norwegii Gospodarka w Norwegii
Norwegia jest krajem równości społeczno-ekonomicznej z wysokim standardem życia i ...
Norwegia - Historia Norwegii Historia Norwegii
Kilka małych wspólnot norweskich było stopniowo organizowanych w większe regiony w 9 wieku, ...
Norwegia - Opieka socjalna w Norwegii Opieka socjalna w Norwegii
Norwegia jest krajem szczególnie przyjaznym dla swoich mieszkańców. Ze ...
Norwegia - System polityczny w Norwegii. System polityczny w Norwegii.
Norwegia jest położoną w północnej Europie demokracją ...
Norwegia - Białe noce w Norwegii Białe noce w Norwegii
Zjawisko białych nocy jest jednym z najpiękniejszych cudów natury, jakie ...
Norwegia - Ludność Norwegii Ludność Norwegii
Norwegia jest krajem o szczególnym położeniu geograficznym, ...
Norwegia - Monarchia w Norwegii. Monarchia w Norwegii.
Król w ogólnym pojęciu jest najwyższą władzą w ...
Norwegia - Malarze norwescy Malarze norwescy
Rozwój norweskiego malarstwa nie odbiegał zbytnio od ogólnych europejskich ...
Norwegia - Fiordy w Norwegii Fiordy w Norwegii
Norwegia to kraj szczególny. Jak każde miejsce na świecie posiada swój ...
Norwegia - Praca w Norwegii Praca w Norwegii
Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, wiec nie obowiązują w niej zasady ...
Norwegia - Najczęściej odwiedzane miejsca w Norwegii Najczęściej odwiedzane miejsca w Norwegii
Najczęściej odwiedzanymi miejscami w Norwegii w okresie od 1 maja do 31 sierpnia 2007 ...
Norwegia - Przepisy celne w Norwegii Przepisy celne w Norwegii
Do Norwegii można przywieźć: Turyści powyżej 18 roku ...
Norwegia - Fauna Norweska Fauna Norweska
Z końcem okresu Epoki Lodowcowej oraz otwarcia nowych ziem, fauna (życie ...
Norwegia - Naturalną roślinność w Norwegii Naturalną roślinność w Norwegii
W Norwegii, podobnie jak w innych krajach, klimat ma podstawowy wpływ na florę (naturalną ...
Norwegia - Religia w Norwegii Religia w Norwegii
Norwegia jest krajem odleghłym od cywilizacyjnego centrum Europy, a wiec i panująca ...
Norwegia - Sport w Norwegii Sport w Norwegii
Norwedzy kochają sport i rekreację. Ich zainteresowania są sezonowe z ...
Norwegia - Przemysł filmowy w Norwegii Przemysł filmowy w Norwegii
Norwegia ma ugruntowany przemysł filmowy. Jednakże, podczas gdy produkuje wysokiej jakości filmy ...
Norwegia - Muzyka i taniec w Norwegii Muzyka i taniec w Norwegii
Tradycyjna muzyka i taniec rozwijały się wspólnie w Norwegii. Muzyka obejmuje ...

Regiony w Norwegii - komentarze:


Regiony w Norwegii komentarz Norge
2014-07-20 10:19:30
Region nadrzędna jednostka, a potem okręg mniejsza.

Regiony w Norwegii komentarz LM
2013-08-20 15:08:03
Co jest nadrzędną jednostką: region czy okręg? Okręg dzieli się na regiony czy odwrotnie?


Regiony w Norwegii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies